Każdy właściciel samochodu powinien znać swoje prawa i obowiązki oraz przepisy, które je regulują. Dotyczy to również ubezpieczenia budynków rolnych i obowiązkowego ubezpieczenia ocrolnika. Niedopełnienie obowiązków związanych z ubezpieczeniem lub brak wiedzy w tym zakresie nie zwolni nas z przykrych konsekwencji w postaci kar pieniężnych. Jednym ze zobowiązań nakładanych na nasz przez przepisy polskiego prawa jest terminowe wypowiedzenie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC.
Wiele osób nie ma pojęcia jak napisać rezygnację z ubezpieczenia. Tymczasem nie jest to wcale skomplikowane.
Informacje o tym, jak napisać poprawnie rezygnację z ubezpieczenia OC możemy uzyskać również u swojego ubezpieczyciela. Przygotowane zgodnie z jego wskazówkami wypowiedzenie w formie pisemnej składamy u agenta lub wysyłamy pocztą do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym była zawarta umowa.
Istotny jest termin, w którym tego dokonamy. Pamiętajmy, aby złożyć wypowiedzenie nie później niż dzień przed końcem okresu obowiązywania umowy. Mówi o tym art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r . Nr 124 poz.1152 ).
Jeśli zamierzasz wypowiedzenie umowy wysłać korzystając z poczty tradycyjnej, decydująca jest data stempla pocztowego, co w praktyce oznacza, że list należy nadać najpóźniej na jeden dzień przed datą zakończenia umowy. Termin, w którym poczta dostarczy list do ubezpieczyciela nie ma znaczenia.
Należy pamiętać, iż – zgodnie z art. 31 ust. 2 powołanej ustawy - jeżeli nabywca pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela, zakład ubezpieczeń ma prawo do rekalkulacji składki, uwzględniając przy tym zwyżki i zniżki przysługujące nabywcy. Wtedy być może bardziej opłaci się sprawdzić dokładnie inne oferty na rynku i wysłać wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC do dotychczasowego ubezpieczyciela zbywcy.
Należy zwrócić uwagę na art. 28a ustawy, który mówi o tym, że - nawet jeśli polisa odnowi się automatycznie - to ten fakt nie dyskwalifikuje możliwości wypowiedzenia jej w dowolnym momencie. Płacimy wówczas jedynie składkę za wykorzystany okres ubezpieczenia. Wypowiedzenie, o którym tu mowa, jest jednak możliwe jedynie wtedy, gdy mamy już zawartą umowę z innym ubezpieczycielem (daty obowiązywania tych umów nie muszą być takie same - wystarczy, że ochrona będzie się nakładać choćby jeden dzień).
Jeszcze jedna ważna informacja - polisa nie przedłuży się wówczas, gdy korzystamy z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu. Wznowienie ubezpieczenia OC nie zadziała również wtedy, gdy za mijający 12 miesięczny okres ubezpieczony nie opłaci w całości określonej w umowie składki.
Jak widać, posiadanie samochodu to nie tylko korzyści, ale też obowiązki, które – by uniknąć problemów – warto znać. ;-)
Przykładowy dokument wypowiedzenia umowy OC rolników - po więcej zajrzyj do działu Do Pobrania